Geocaching

A Geocaching egyszerű elgondolás, de nagyszerű tevékenység. Egyesíti magában a műholdakon és interneten alapuló csúcstechnológiát a túrázással, környezetünk felfedezésével. További részletek: www.geocaching.hu

www.idokep.hu

Időjárás előrejelzés

2010. április 2-4. Egerben és környékén

2010.05.14. 20:23 | csk1 | Szólj hozzá!


 

Húsvéti kirándulás Egerben és környékén. Terveztük, hogy meglátogatjuk a Vöröskő-forrást, de nem került rá sor. Itt nincs láda, de nagyon érdekes időszakos forrás. Kedvező vízállás mellett gejzírként tör elő a föld alól, a 1,5 méteres szökőkút. Egyszer majd megnézzük. Szállás és támaszpont Egerben, egy panzióban. Rajtunk kívül külföldi vendégek, nem nagyon találkozunk, nem zavarjuk egymást. Rizikós volt, hogy mit értenek kikapcsolódás alatt, de végig minden nagyon nyugodt volt. Húsvétra való tekintettel süteményt kaptunk tőlük, amit (többek között diétánk miatt) nem nagyon erőltettünk. Rengeteg szendviccsel készültünk, teljes kiőrlésű diétánk betartása miatt. Miskolcon benézünk a kedvenc turistaellátónkba, sok mindent nem veszünk, persze ismerősökkel találkozunk. Amikor már nem érdemes visszafordulni, rájövünk, hogy otthon maradtak az üdülési csekkek, ami köré az egész utat szerveztük. Eger felé már ládákat keresnénk, az első megállóhely:

 

Tardi tájházak (GCTard)

Szélesség N 47° 52,104'
Hosszúság 
E 20° 36,071'

Magasság: 169 m
Geoláda típusa: Multi geoláda (1H+1V)

 

Két állomásból álló multiláda. Az eső éppen csak csepereg, bátran kezdünk a keresésbe. Tájházak a falu közepén, ki sem szállunk a kocsiból. Helyes házak, de a kulcsot előteremteni nincs kedvünk. A láda a falu fölötti dombon, a temetőnél. Könnyen megtaláljuk, kis sétával a temetőn át. Látunk lovakat, sőt egy kezdő lovast is, akit megzavarunk a koncentrációban.

 

Teszünk egy kísérletet Cserép vár ládájával is. Az út autóval szinte járhatatlan, kátyú kátyú hátán. Lépésben haladunk találgatjuk, mi lehet a gyurgyalag, aminek telepe a falu szélén található. Madárra fogadunk, és kiderül, nyertünk. Felkutyagolunk Cserépvárhoz, és mire felérünk a meredek úton, ömleni kezd az eső. A ládát nem is nagyon keressük, teszünk néhány kört és rohanunk vissza le a hegyről, a kocsihoz. Eger felé vesszük az irányt, találunk egy olyan utat, amit a GPS nem ismer. Rövid út, jól járható, hamar megérkezünk. A szállás a Cecey Éva utcában, a vár az utca végében. Este még sétálunk egyet a városban. Egy palacsintázóban vacsorázunk, családi tipp alapján. Mindenféle palacsinta kapható, édes, sós, húsos, zöldséges. Hatalmas az adag és finom. Kapunk teljes kiőrlésű lisztből sütöttet, brokkolival, sajttal, mindenféle jóval.

 

Egri séta (GCEGRI)

Szélesség N 47° 54,255'
Hosszúság 
E 20° 22,697'

Magasság: 180 m
Geoláda típusa: Multi geoláda (1H+3V)

Még a séta közben elkezdjük az egri multiládák pontjait bejárni. Az utcánk végében áll a Gárdonyi ház, most természetesen zárva. A jelszót azért le tudjuk olvasni. Következő állomás a vár tövében elrejtett láda. A leírás figyelmeztet, de mégis majdnem bedőlünk a látszatnak: nem veszünk észre egy átjárót a külső várfalon. Csak közvetlen közelről látható kis nyíláson jutunk el a várfal jól takart részéhez. Egy kő alatt találjuk a ládát. Megdicsérjük a rejtést, sem a várból, sem a város felől nem látja senki, hogy mit keresünk. Nyugodtan logolhatunk és indulunk tovább. Ide tartozik még a színházzal szembeni emlékoszlop és az uszoda emléktáblája, ezeket másnap vadásszuk le.

 

Szarvaskői kilátó (GCMAJO)

Szélesség N 47° 59,085'
Hosszúság 
E 20° 20,102'

Magasság: 336 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Második nap első ládája. A kilátó közelében egyszer már volt szállásunk. Ny. munkatársaival voltunk itt „osztálykiránduláson”. Emlékeink élénkek, szívesen idézgetjük őket. Remek történeteket hallottunk és volt tábortűz melletti éneklés. Ebben nem vagyunk túl jók, de élvezzük figyelni. A kilátó a falu feletti dombon áll, egy telefon átjátszóállomás tartószerkezete. Így kellene máshol is csinálni, összekötve a kellemest a hasznossal. Áprilisban a fákon még nincs lomb, egy-két kis virágot látunk csak az erdőben.

 

A Bél-kő lábánál (GCBeKo)

Szélesség N 48° 3,421'
Hosszúság 
E 20° 22,146'

Magasság: 373 m
Geoláda típusa: Multi geoláda (1H)

A kolostornál is jártunk már, most csak a ládáért jövünk. Két állomás, az elsőt kis nyaralók közötti földúton közelítjük meg. Nem tetszik a rejtés, semmi funkciója az első pontnak. Bozótharc és őzikék nyomai közötti csörtetés árán találjuk meg. De kihagyhatatlan, itt tudjuk meg a második koordinátát. Ez a kolostor melletti helyre mutat. Elsőre az árok rossz oldalára kerülünk, kis sétával javítunk. Megtaláljuk a ládát, éppen itt van a Kéktúrán végigutazó vándor láda is. Ezt nem visszük most tovább. Nagy a turistaforgalom, többen is érkeznek, amíg ott vagyunk. Tízóraira almát majszolunk lembasszal.

 

Műemléktemplom Szentsimonban (GCSITE)

Szélesség N 48° 13,763'
Hosszúság 
E 20° 13,857'

Magasság: 230 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Hosszabb autózás után érkezünk meg a falu széli parkolóhelyre. A láda egy nádas rész túloldalán, szerencsére most száraz. Át tudunk kelni, követve a csapásokat. A domboldalt frissen tarra vágták, de azért megtaláljuk a ládát. A templom jó messze van, kocsival gurulunk el hozzá. Nem is értjük, miért nem közelebbi a rejtek. Csinálunk pár képet, közben érdeklődve figyeljük a helyi ezermestert, amint gyerekkocsiban centrifugát szállít valahová, családja kíséretében. Húsvétra való tekintettel nem nyittattuk ki a templomot.

 

Kissikátori körtemplom (-C) (GCKKOT)

Szélesség N 48° 12,046'
Hosszúság 
E 20° 7,480'

Magasság: 248 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

A templom egy kis temetődomb tetején, kocsival jól megközelíthető. Tényleg kerek. A rejtek túl a temetőn, a domboldalon. Nemrég tűz pusztított a domboldalon, a láda rejtekhelye egy méterre a kormos nyomoktól. Szerencse, hogy megúszta. Még a szemközti domboldal is égésnyomokat visel, az árnyékot vető felhőktől még balsejtelmesebb.

 

Ceredi harangtorony (GCCERE)

Szélesség N 48° 8,803'
Hosszúság 
E 19° 57,770'

Magasság: 263 m
Geoláda típusa: Virtuális geoláda

Salgótarján felé út közben. Végre egy templom, amit nyitva találunk. Sőt „benntlakos” madarakat is lelünk, és a falusi nénik rendszeresített meleg ruháit a padokon. A templom alatti domb érdekes járatokat rejt, kissé szemetes, ez visszarettent a bejárásától. A jelszót a templom falán keressük. Nem megy zökkenőmentesen, többször meg kell kerülnünk az épületet, mire összeáll. A harangtorony fából ácsolva, a tetején hangszórókkal. Állítólag minden egész órában más zenét játszik, mi nem várjuk meg.

 

Letűnt idők szobrai (GCOCSI)

Szélesség N 48° 5,629'
Hosszúság 
E 19° 46,630'

Magasság: 250 m
Geoláda típusa: Virtuális geoláda

Salgótarjánban frissítőállomás. Kávé, édesség, miegymás. A szoborpark kiábrándító. Nem sok nem érdekes szobor. A jelszót nem találjuk meg. A láda eltűnt, ideiglenesen egy mágnest kellene keresnünk. Sehol semmi. Telefonos segítséget kérünk, a rejtő megoldja a talányt. Később azt írja, megvan a mágnes, annyi biztos, hogy mi nem találtuk meg. Pedig gondosan kerestük. Szemközt focimeccs, és érdekesség: egy lány a partjelző.

 

Gyürky-Solymossy Kastély és Palóc Tájház (GCGYSK)

Szélesség N 48° 0,579'
Hosszúság 
E 19° 50,322'

Magasság: 220 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Szép kastélyt találunk, nem túl szép környezetben. Három helybeli fiatal mindent megtesz, hogy az egyébként is omladozó épületek állagát tovább rontsa. Botokkal dobálja, kövekre szedi. Jobban kellene vigyázni az értékes épületekre. A láda a kert végében, a kerítésnél. Csinálunk pár képet, a valaha szebb napokat látott park felől is. Látunk néhány turistát, találgatjuk, ládát keresnek-e, de nem, csak fotókat csinálnak, ibolyák között guggolva. Az elemeink lemerülnek, kettéválunk. És a helybeliek nem túl bizalomgerjesztő társaságában töltjük az időt. Igyekszünk továbbállni.

 

Hagymás-kút (Bükkfa-forrás) (GCBUFO)

Szélesség N 47° 56,589'
Hosszúság 
E 19° 55,959'

Magasság: 454 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Ismét egy nehezen megközelíthető láda. Némi útkeresés után végighajtunk Szuhán, ami borzalmasan hosszú település. A végén földútra térünk, és egy kis nyaralótelep felé visz az utunk. Közben tábla: az út le van zárva. Útszakadás miatt. Nem ijedünk meg, és nem is tudjuk mi az útszakadás, behajtunk. Az út pocsék, és mint kiderült, egy részen alámosta a víz. A forrást megközelítjük, de nagy a sár. Munkagépek vágtak hatalmas árkokat mindenfelé. A rejtek egy kis fejtörést okoz, a rejtő fejével kell gondolkodnunk. Szerencsére ez már gyakran megy. Megtaláljuk. A forrás érdekes, egy nagy tölgyfa gyökerei közül fakad. Képet csinálni messzebbről lehetne, de mindenfelé nagy a sár. Dagasztjuk. A világ legtisztább turistája is.

 

Fehérszék (GCFHRS)

Szélesség N 48° 2,543'
Hosszúság 
E 20° 0,259'

Magasság: 282 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Ez igazán megnyerte a tetszésünket. Mátranovák szélén parkolunk. Gyalog indulunk, nem tudván még, hogy mi vár ránk. Azt hittük, egy egyszerű erdei ládát gyűjtünk be. Szemben két lány jön le a hegyről nagy beszélgetésben. Még meg sem tesszük megjegyzéseinket, jönnek a fiúk, GPS a nyakukban.  Azt gondoljuk, kesserek, de később nem tudjuk azonosítani őket: a logbookba, az internetes felületre nem írtak. Lehetséges, hogy nem találták meg? Út közben megelőz bennünket két helybeli motoros. Elzúgnak mellettünk, mint akiknek nagyon fontos dolguk van valahol. Felkaptatunk a hegyre és jön a csoda, egy riolittufa képződmény, holdbéli táj tárul a szemünk elé a hegytetőn. A két motoros is itt vár bennünket, megkérdik honnan jöttünk, és kérünk-e pálinkát. Most köszönjük, nem – megyünk a ládáért. A tufa érdekes: mintha szilárd lenne, de szivacsos és süppedős. A kérge alatt nedves. Csúszik, nem könnyű rajta közlekedni. Lassan még nehezebb, ha tartjuk a tempót, nem süppedünk el. A ládát viszonylag könnyen megtaláljuk és indulunk vissza a kocsihoz. Mindenfelé őzikenyomok (láb és egyéb…, rengeteg tényleg), találgatjuk: mit csinálhatnak erre, és mit ehettek. Szép napsütésben kapaszkodunk vissza a csúcsra, majd ereszkedünk le a falu szélére.

 

Váraszó (GCASZO)

Szélesség N 48° 4,955'
Hosszúság 
E 20° 5,701'

Magasság: 236 m
Geoláda típusa: Multi geoláda (1H+1V)

Két állomásos multiláda, majdnem kudarc. Az első pont egy kis árpád-kori templom. Betyár és Lili, két vizsla sétáltatta a családját. Lelkesen és kíváncsian ismerkedtek velünk. Többször is hívni kellett őket, sőt gazdinak vissza is kellett fordulni, hogy ne zavarjanak bennünket. A második pont egy faluszéli horgásztó melletti láda. A tónál nagy a forgalom, horgásznak, főznek, büfét látogatnak. Kutyák rohangálnak. A helybeliek ismerik a játékunkat, látva a felszerelésünket, kérdezik, a ládát keressük-e. Útba is igazítanának, de kérjük, ne lőjék le a poént. Na ez hiba volt. A megadott koordinátán semmit sem találunk. Itt is nagy tereprendezések voltak. Több kört is futunk, és már félő, hogy nagy égés lesz visszaballagni a helybeliek mellett az autóhoz, amikor egy kidőlt farönköt arrébb görgetve meglesz a láda. Némi karbantartást, esetleg újrarejtést megérdemelne. Ráadásul ez a második hely nem is igazán érdekes. Látunk sok békát, nagy részét kilapítva.

Hazafelé tartva éttermet keresünk, út közben nem találunk. Adunk még egy esélyt a palacsintázónak és most sem csalódunk.

 

Timsó és oldaléka Parádon (GCtims)

Szélesség N 47° 55,914'
Hosszúság 
E 20° 3,440'

Magasság: 310 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Harmadik nap, első állomás. Parádfürdőn a kórház mögött parkolunk, a timsós fürdők régi medencéi a hegyoldal teraszain vannak. A régi állapotuk csak sejthető, most eléggé romosak és már az erdő is kezdi visszahódítani a területét. A medencék és a vízgyűjtők hatalmasak, nagyon érdekes a hely. A láda a medencék felett, a hegyoldalban. A földutak és vezetékek nem látszanak a térképünkön, toronyiránt csörtetünk. Meredek és bozótos a hegyoldal. Egy őzcsaládot is megugrasztunk menet közben. Végül egy gázvezeték irtásán közelítünk, és megtaláljuk a ládát, hetedik megtalálóként. Az erdőben a GPS vétel sem az igazi, az ég is felhős. Mindez kissé megnyújtja a keresést. A leereszkedés már könnyebben megy, de azért megtesszük kritikai észrevételeinket. A leírás szerintünk nem eléggé részletes.

 

Parádóhuta szurdoka (GCPOSU)

Szélesség N 47° 54,249'
Hosszúság 
E 20° 0,561'

Magasság: 379 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Parádóhuta pici falu, az ajánlott helyen parkolunk, és elindulunk a turistaúton a láda felé. A falu széle nem túlságosan izgalmas, szemetes. Csodálkozunk, hogy van, aki fáradtságot nem kímélve kiszállítja ide az erdőbe a szemetét. Aztán egyszerre csak érdekessé válik a helyzet: a kis patak medre tényleg szurdokká válik. Már nem is panaszkodunk, tetszik. A rejtek egy fa gyökerei között, a szurdok oldalában. Egy kis kapaszkodással megtalálható. Visszafelé turista családdal találkozunk, két lelkes felnőtt, egy kissé és egy nagyon unott gyerek. Mivel lehetne kedvet csinálni a túrához? A Geocaching szerintünk ilyesmi. Végül nem megyünk el a csevicéhez, hagyjuk a vizet és inkább indulunk tovább.

 

Sasvári Panoráma (GCSaPa)

Szélesség N 47° 54,937'
Hosszúság 
E 19° 56,519'

Magasság: 819 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda
 

Nem vagyunk nagy barátai a csak kilátóponthoz kapcsolódó ládáknak, de gondoltuk, ezt megnézzük. Mellette szólt, hogy a leírás szerint az utolsó háromszáz méter kivételével kocsival megközelíthető. Egész nagy forgalomban parkolunk le, és indulunk a hegyoldalnak. Nagy tempót diktálunk, pedig meredek. Megállapítjuk, mennyire más itt a fenyves, mint a megszokott erdők. A láda a második legmagasabb magyarországi láda, csak a Kékes van magasabban. A kilátópontnál térünk le a turistaútról, és a sziklák között kinézve megpillantjuk Parádot, Parádsasvárt. Lélegzetelállító látvány, megéri felkapaszkodni. A láda a sziklák alatt, meredek hegyoldalban. Lefelé szokás szerint gyorsan haladunk, szemben kiránduló csapat szuszog fel a hegyre. Kocsiba ülünk és indulunk tovább.

Gyöngyösön szeretnénk frissítőhöz jutni, de nem sok lehetőség kínálkozik. Ami van, az bezárt az ünnep miatt. Inkább indulunk is tovább.

 

Farkasmály borfalu és az egykori kőfejtő (GCFBOR)

Szélesség N 47° 48,227'
Hosszúság 
E 19° 57,541'

Magasság: 268 m
Geoláda típusa: Multi geoláda (1H+1V)

Két állomásos multiláda. A láda rejtekhelye a szőlőhegy tetején, egy kőfejtő mellett. Látunk néhány igazán ízléstelen, tipikusan összetákolt kis hétvégi kuckót. A hegymászásnak nem sok értelme van, a hely nem érdemel meg két rejtekpontot. A hegy eléggé szemetes, sajnos szokás szerint. A második pont a pincesoron található. Itt is minden zárva, csak pár turista lézeng erre. Csúcsszezonban biztosan nagy élet zajlik itt, most csak a nyomaiból tudunk következtetni. Az érdekes, hogy a pincék számozva vannak, és míg az egyik többemeletes csillogó-villogó épület, addig a mellette levő számot egy domboldalba vájt lyuk kapta. Mivel nem vagyunk nagy fogyasztók (bár természetesen értünk hozzá…), csúcsszezonban sem igen jönnénk kísértésbe, bár látunk kemencével felszerelt pinceudvart is, az érdekes lehet.

 

Szent Anna kápolna 2.0 (GCSZAK)

Szélesség N 47° 48,208'
Hosszúság 
E 19° 59,358'

Magasság: 330 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Már néhányszor megcéloztuk, most el is jutunk ide. Egy gyári szervizúton megyünk fel a hegyre, és az üzemi parkolóban hagyjuk a kocsit. Hadiüzem lehetett, látszik a kerítésen és a reflektorokon. Felsétálunk a hegyi úton, mellettünk kocsik hajtanak el, nem tudjuk, hová. Sárga bokrok virágoznak az út szélén, szép. Felérve először egy szalonnasütő helyet látunk, egy kis társaság sütöget. Aztán tisztásra érünk, ahol egy tavat és a kis kápolnát találjuk. Nagy a sár – illetve vigyázni kell, hová lépünk, mert ingoványos a terület. Sokan vannak a réten, családok, kutyák. A láda kissé távol a figyelő szemektől, rövid séta után begyűjtjük. A sziklák között szép virágok, vadon nyíló györgyikék. Amikor indulunk vissza, éppen látjuk, hogy a természetvédelmi őrök küldik le a hegyről az autókat. Helyes.

 

Egri csillagok (GCECSI)

Szélesség N 47° 53,788'
Hosszúság 
E 20° 22,848'

Magasság: 160 m
Geoláda típusa: Multi geoláda (3H+3V)

Egerbe érve frissülünk. Vacsorázunk és befejezzük a második egri multiládát. Első pontja a Dobó szobor talapzata. A Dobó téren most is emberek, kellemes forgalom, turisták. A második ponthoz, a Minarethez gyorsan átsétálunk, a harmadik pont a vár kapuja. A negyedik pont az Érsekkertben van. A ládát észrevétlenül lehetetlen elővenni, túl nagy a forgalom. Pótjelszó egy szobor hátulján. Ezt olvastuk le először, és vacsora közben próbáltunk a telefonunk segítségével logolni. Nem sikerül, nem jó a jelszó. Már sötétedik, amikor visszamegyünk a parkba, a kisebb forgalomban elővesszük a ládát. Így már sikerül.

 

Síkfőkút (GCSIKU)

Szélesség N 47° 57,050'
Hosszúság 
E 20° 27,720'

Magasság: 345 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Hazafelé az első megállóhely Síkfőkút. A GPS jól megtréfál bennünket, össze-vissza vezet az esős (felhős) időben. Feltúrjuk a hegyoldalt, kétszer olyan magasra mászunk, mint kellene. A hegyoldal nem érdekes, de a síkfőkúti tó környéke aranyos. Látunk vadkacsa párost is úszkálni. Ide vissza akarunk jönni.

 

De la Motte kastély (+C) (GCNOSZ)

Szélesség N 47° 55,778'
Hosszúság 
E 20° 28,387'

Magasság: 280 m
Geoláda típusa: Hagyományos geoláda

Már laktunk a kastély szállodájában, akkor is tavasszal, március közepén. Jó időben érkeztünk, és egy éjszaka alatt harminc centi hó esett. Szerettünk itt lenni, jó volt. A kastély kertje is hangulatos volt a hatalmas hólepel alatt, visszhangzó csendben. Most hó nincs, látjuk, hogy a kert szemetes. A láda környéke is. Azért megkeressük, ez a 100. találatunk. Nagyon jó jubileumi rejtek, az emlékek miatt. Még lenne egy-két célunk, de az eső hazakerget bennünket. Aztán mire hazaérünk, eláll.

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://geocaching.blog.hu/api/trackback/id/tr32003690

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása